Aşılama


İntra Uterin İnseminasyon-IUI

Aşılama (İntra Uterin İnseminasyon-IUI)

Korunmasız bir yıl düzenli cinsel ilişkide bulunmalarına rağmen gebe kalamayan çiftler , tetkik edilmelidir . Yaş ve yumurta rezervi normalse ,önce basit yumurtlamayı artırıcı ilaçlar (Klomifen ve Letrozol) ve planlı cinsel ilişki denenir. En az üç ay bu tedavi ile gebelik olmadıysa ikinci aşamada aşılama (İntauterin İnseminasyon) yapılır. Bu yöntemde doğru hasta seçildiği takdirde başarı şansı artar. Tüplerin açık olduğu HSG çekilerek emin olunmadan yapılmamalıdır.

İş yapabilir hareketli sperm sayısı 5 milyonun altında olan ve ciddi sperm şekil bozukluğu olan çiftlerde tercih edilmez.

Gonadotropin denilen ,tüp bebek tedavisinde kullanılan enjeksiyon formunda ilaçlar düşük dozda kullanılarak yumurtlama uyarılır. Ultrasonografi ile takipte büyüyen yumurta sayısı üç ve üzerinde olursa çoğul gebelik riski nedeniyle işlem iptal edilir veya Tüp bebek tedavisine geçilir. Yumurtlama gerçekleştikten sonra spermler hazırlanarak rahim içine yerleştirilen çok ince ve ağrı yapmayan kateterlerle rahim içine gönderilir.