Gebeliği Kolaylaştıran Cerrahi İşlemler


Gerektiren Durumlar

Gebeliği Kolaylaştıran Cerrahi İşlemler Ne Zaman Yapılmalı?

Gebeliği kolaylaştırmak için bazen cerrahi düzeltmelere ihtiyaç duyulur. Cerrahi tedavi mi? sadece aşılama veya tüp bebek uygulaması mı yapılmalı? ''bu kararı vermek hekimin yorum ve tecrübesi ile yakından ilişkilidir. Gebe kalması için uğraşılan hastalarda, ameliyat kararı her zaman hastanın yararına olacaksa ve gerekliyse yapılmalı, sonuçları, yarar ve riskleri hasta ile tartışılmalıdır.

Bazen basit bir cerrahi işlemle gebelik sağlanırken, bazı durumlarda birden fazla cerrahi işlem ve beraberinde Tüp Bebek gerekebilir.

Üreme çağındaki kadınlarda en önemli ve hastanın ilerdeki gebelik şansını etkileyecek cerrahi uygulamalar; endometriozis, myomlar ve doğuştan rahim anomalileridir. Endometrioma (çikolata kistli) ve myomların cerrahi olarak çıkarılması kararı titizlikle verilmelidir. Günümüzde cerrahi ameliyatlarda laparoskopi ve histereskopi gibi endoskopik, minimal invazif teknikler kullanarak titizlikle uygulanmaktadır.

Endometrioma (Çikolata Kistleri )

Şiddetli ağrı, enfeksiyon, kanser şüphesi veya yumurta toplama esnasında sorun oluşturacak durum ve büyüklükte olmadıkça ameliyat ilk seçenek olmamalıdır. Tüp bebek tedavisi ile yeterli yumurta toplanıp, bir embriyo havuzu oluşturulduktan sonra, cerrahi işlem mutlaka gerekiyorsa yapılır. Kistler veya genellikle birlikte olan yapışıklıklar nedeniyle tüplerinde çıkarılmasını gerektiren cerrahi uygulamalar, yumurta rezervini azaltabileceğinden cerrahi işlem, pooling (embriyo havuzu) oluşturduktan sonra yapılmalıdır. Ameliyat gerektiren vakalarda, üreme tıbbı ile ilgilenen hekimler çok dikkat gösterseler bile, kistin özellikleri ve ameliyat esnasında kullanılan enerji modaliteleri nedeniyle over rezervinin azalma ihtimali mevcuttur. Ameliyattan önce ve sonra AMH değerlerinin kontrol edilmesi over rezervinin durumu konusunda yardımcı olacaktır.

Myomlar

Gebeliğin sağlanması için iyi bir embriyo ne kadar önemliyse, gebeliğin devamını sağlayan uygun ortamın olduğu rahim koşulları da o kadar önemlidir.

Embriyonun yuvalanmasını (implantasyon) bozabilecek kısmen veya tamamen rahim içine yerleşmiş myomlar histereskopi ile çıkarılır. Bazen rahim iç zarına çok yakın yerleşimli, rahim kas tabakasının içindeki (intramural) myomlarında, tekrarlayan başarısız tüp bebek denemeleri ve düşükle sonuçlanan gebeliklere sebep olduysa cerrahi olarak çıkarılmaları gerekebilir. Rahim dış yüzeyindeki subseröz yerleşimli myomların cerrahi olarak çıkarılmasına gerek yoktur.

Doğuştan Rahim Anomalileri

En sık görülen anomali perde olarak bilinen uterin septumlardır. Tümüyle rahimi ikiye bölebilir veya yarım perde şeklinde olabilir. Hiç sorun yapmayan tamamen tesadüfen görülebilir. Bebeğin makat geliş veya yan duruşu nedeniyle sezaryen sırasında tesadüfen fark edilebilir. Gebe kalmakta sorun yaşayanlarda ve tüp bebek tedavisi yapılan hastalarda görüldüğünde derin septumların histeroskopik olarak düzeltilmesi önerilir. Septum sorunu giderilen hastaların çoğunda rahim ağzı yetersizliği olabileceğinden gebeliğin 12. haftasında cerclage (rahim ağzına dikiş konulması gerekebilir).

T şeklinde ve Y şeklinde olan dismorfik durumlarda rahim iç hacminin dar olması nedeniyle düşük ve erken doğum ihtimalini önlemek için histeroskopi ile genişletme yapılabilir.

Unicorn (Tek boynuzlu) rahim anomalisi ve didelfis (çift rahim) gibi anomalilerde cerrahi düzeltmenin faydası yoktur. Rudimenter horn adı verilen anomalide ilerde ortaya çıkabilecek riskler nedeniyle laparoskopi ve histereskopi gerekebilir.

Polipler

Rahimin içinde yer alan 1cm ve üzerindeki poliplerin histeroskopi ile çıkartılması ile gebelik şansı artacaktır.