İnfertil Hastalarda Psikoloji


Gebe Kalma Sürecini Etkiler mi?

İnfertil Hastalarda Stres Gebe Kalma Sürecini Etkiler mi?

Anne olma isteği, kadını derinden etkileyen duygusal bir içgüdüdür. Gebe kalmayı fazla önemsemeyen kadınların bile, korunmayı bırakıp gebe kalmaya çalışırken stres ve kaygıyı düzeylerinin arttığı görülmektedir. Çiftlerin planlı cinsel birliktelikle gebe kalmaya çalıştıkları ilk dönemler duygusal çatışma, gerginlik ve performans kaygısı gibi sorunları tetikleyerek, anlaşmazlıklara dönüşebilmektedir. Bu duruma tedavi gerektiren sağlık problemlerinin eklenerek bir doktorun dahil olması, ailevi ve çevresel baskılar, bazı çiftlerde ciddi duygusal sorunlara neden olmaktadır.

İnfertil çiftler, çevrelerinin çocuk ve gebelikle ilgili sorularından bunalıp incinmekte, yakın çevrelerinde gebelik haberini aldıkları yakınları nedeniyle endişeleri artmaktadır.

Özel yaşama saygı duyularak çocuk ve gebelikle ilgili sorulara maruz bırakılmamaları bu süreci daha rahat geçirmeleri için önem taşımaktadır.

İnfertil çiftlerde yapılan araştırmalar, strese bağlı artan kortizol hormonunun bu dönemdeki kadınlarda tedavi başarısını olumsuz etkilediğini, hatta gebe kalanlarda bile gebelik döneminde kaygı bozuklukları ve stres nedeniyle gebeliğin olumsuz etkilendiğini göstermiştir.

İnfertil çiftlerin gerekirse bu dönemi rahat atlatabilmeleri için profesyonel yardımla desteklenmeleri, geleneksel ailevi ve çevresel baskıları azaltmak için yakın çevreyi özel durumlarına fazla dahil etmeden yaşamaları tavsiye edilir. Desteklenmeyen çiftlerde ciddi boyutta ilişkinin zedelendiği, stres ve kaygının depresyona dönüşmesi ile sürecin daha zor geçtiği izlenmektedir.