Embriyo Dondurma


Yöntem & Gerekli Durumlar

Embriyo dondurma nedir? Ne zaman yapılır?

Tüp Bebek tedavi uygulaması sırasında bazen embriyoların dondurulması gerekebilir. Dondurma işlemi halk arasında "rahimin dinlendirilmesi" olarak bilinse bile, aslında bu durum rahimin dinlendirilmesi ihtiyacı nedeniyle yapılmamaktadır. Normalden fazla yükselen hormonların embriyo için uygun koşullar oluşturmaması nedeniyle, gebelik şansını artırmak ve çoğu zaman OHSS riskini azaltmak amacıyla yapılmaktadır.

15 ve daha çok yumurta toplanan hastalarda, embriyoların tamamı dondurulup sonraki aylarda transfer yapılması gebelik şansını artırmakta ve hasta için daha güvenli olmaktadır.

Günümüzde OHSS denilen ve bazen hayati tehlike yaratacak boyutta vücut fonksiyonlarını bozan bu klinik tablo embriyo dondurmanın yaygınlaşması nedeniyle çok nadir görülmektedir.

Embriyo dondurulması gereken durumlar;

  • OHSS  (Ovarian Hiperstimulasyon Sendrom)  yumurtalıkların aşırı uyarılması ihtimalinde,
  • PGT ( Pre Genetik Tanı)  yapılması planlanıyorsa,
  • Embriyo havuzu (pooling)  gerektiren durumlarda,
  • Polip, endometrial yapışıklık ve incelik, septum hidrosalpenks, myom vs nedenlerle embriyo transferinden önce planlanan cerrahi işlem planlanıyorsa
  • Onkolojik tedavi öncesi üremeyi koruma amaçlı dondurma yapıldıysa
  • Sosyal sebeple hemen gebelik istenmiyorsa yapılmaktadır.

DONDURULAN EMBRİYOLAR NASIL TRANSFER EDİLİR?

Dondurmanın yapıldığı ilk veya ikinci adet kanaması başladıktan sonra rahim embriyonun yerleşmesine uygun hale getirilerek transfer yapılır. Bu amaçla Üç çeşit hazırlık yapılabilir;

  • Naturel Hazırlık;
  • Yumurtlamanın çeşitli ilaçlarla uyarılması ile yapılan hazırlık
  • Hormon uygulaması ile hazırlık

Naturel (Doğal) Hazırlık:

Hiç ilaç verilmeden ultrasonografi ve hormon düzeylerine bakılarak yumurtlamanın tespitinden sonra, embriyonun rahim içine tutunacağı uygun ortam planlanarak embriyo transferi yapılır. Düzenli adet gören ve yumurtlamaları olan, rahim iç zarı (endometrium) kalınlığı normal artan hastalar için uygundur. Hormonal ilaç kullanmaması avantajlıdır. Gebelik şansı daha iyi, düşük ihtimali daha az olan güvenli bir yöntemdir. Düzenli adet gören kadınlarda ortalama 20 günlük süreç hazırlık için yeterlidir.

Yumurtlama Uyarılarak Yapılan Hazırlık:

Letrozol ile yumurtlama uyarılarak doğal yumurtanın salgıladığı hormonlarla rahim hazırlığı yapılabilir. Hormon kullanımının riskli olduğu, doğal yumurtlaması olmayan PKOS ( Polikistik Over Sendromu), obezite trombofili riski ve meme ca gibi hormon kullanımının risk yaratacağı hastalarda tercih edilir. Doğal yumurta takibi gibi izlenir. Yumurtlama sağlanırsa sonuçlar başarılı olmaktadır.

Hormon İlaçları Verilerek Yapılan Hazırlık:

En eski ve klasik uygulamadır. Adetin 2. gününden başlayarak 20 günlük süre içinde östrojen ve progesteron içeren hormonal ilaçlarla rahim iç tabakası kalınlaştırılarak, embriyo transferi yapılır. Rahim içi yapışıklık nedeniyle rahim iç tabakası ince kalan hastalarda en çok tercih edilen hazırlık yöntemidir. İlaç dozu hastanın verdiği cevaba göre artırılır.