COVİD 19 PANDEMİ DÖNEMİNDE TÜP BEBEK VE GEBELİK

  • 21/01/2021 15:34
  • |
  • 0 yorum
1

COVİD 19 PANDEMİ DÖNEMİNDE TÜP BEBEK VE GEBELİK

Mart 2019 da ilk vakanın görülmesini takiben, yaklaşık iki ay tüm dünyada ve ülkemizde tüp bebek tedavileri kontrollü olarak başlamıştır. Bu süreçte tüm dünyada Üreme tıbbı ile ilgilenen derneklerin  (ASRM, ESHRE, IFFS, TSRM) önerisi ile covid 19 risk grubunda olmayan, özellikle yumurta rezervi ve yaş yönünden beklemek istemeyen ve HLA grubu uygun verici istemi nedeniyle planlanan PGT vakalarının genel pandemi koşulları ve hastanın durumu değerlendirildikten sonra tedavisine başlanması önerilmektedir. Bu hastalar ve eşlerinin sosyal izolasyon, genel korunma tedbirlerinin alınması tedavi sürecinde önemlidir. Ccovid 19 pandemisi bilinmeyenlerle dolu olma özelliğini korumaktadır. Toplanan yumurta ve embriyolar, gebelik ve doğumlarla ilgili araştırmalar tüm dünyada devam etmektedir. 

DM, hipertansiyon, kronik kalp, karaciğer ve böbrek hastalığı bulunanlar, obezite sorunu olanlar pandemi sürecinde gebelikle birlikte riski artacak hastaların tüp bebek tedavisi pandeminin kontrol altına alındığı sürece ertelenmesi daha uygun olacaktır.

Tüp Bebek ve Aşılama

Tedavi öncesinde aşı yapılması, aşı programının tamamlanması, gebelik sırasında hastalığın yol açacağı sorunlara karşı koruyucu olacağından önerilmektedir. Gebelik esnasında toxoid formdaki tetanos, influenza gibi aşılar teorik olarak yapılabileceğinden bu formdaki Covid 19 aşılarının risk faktörü olan daha önce aşı yapılmamış hastalara istedikleri takdirde yapılabileceği bildirilmektedir. Gebelerde hastalığın daha ağır geçirilmesi ve erken doğum riskini artırması nedeniyle önerilmekle birlikte henüz aşı ve etkileri ile ilgili yeterli vaka birikimi olmadığı için aşı konusu bu hasta grubunda netlik kazanmamıştır.

Yorumlar (0)
Bir yorum gönder
İsim:
E-mail:
Yorum:
Güvenlik kodu: