Sıkça Sorulan Sorular


Ve Cevapları

Sıkça Sorulan Sorular

 • IUI (Aşılama) nedir? Kimlere uygulanır?

  Sperm sayısının yeterli olduğu, tüpleri açık çiftlere doğal veya ilaçla yumurta uyarılmasını takiben yapılan bir yardımcı üreme tekniğidir. Tüp bebek tedavisi öncesinde uygun çiftlere uygulanarak başarılı sonuçlanabilecek bir yöntemdir. Gebelik oranı %18-20’dir.

 • Tüp Bebek tedavisinin sağlık yönünden sakıncaları var mıdır? Kanser riskini artırır mı?

  Tüp Bebek tedavisinde kullanılan ilaçlar, kısa süreli uygulandığından sağlık açısından risk teşkil etmemektedir. İnfertil hasta grubunda yapılan araştırmalar, normal yoldan gebe kalan kadınlara göre yumurtalık kanseri riskinin hafifçe arttığını göstermiştir (1.6 kat ) . Ancak daha sonra yapılan incelemeler, bu riskin kullanılan ilaçlardan değil, hastaların doğum yapmamaları nedeniyle olduğunu göstermiştir.

 • Tüp Bebek Tedavi sürecinde ağrı duyacak mıyım?

  Tedavinin ilk 10-12 günük döneminde cilt altı enjeksiyonları yapılmaktadır. Çok ince, özel iğnelerle yapılan bu enjeksiyonlarda fazla ağrı duymayacaksınız. Yumurta toplama (OPU) 15 dakika süren ve anestezi altında yapılan bir işlemdir. Sonrasında gerekirse ağrı kesici ilaçlar kullanılmaktadır. Embriyo transferi ağrısız ve basit bir işlemdir.

 • Tüp Bebek Tedavisi ile çok sayıda yumurta toplandığında erken menapoza girer miyim?

  Normal döngü sırasında çok sayıda (20-100) öncül yumurta yarışa girer, bunlardan bir tanesi seçilir, diğerleri apopitoz (kontrollü hücre ölümü ) ile yok olur. Tüp Bebek tedavisi ile apopitoz ile yok olacak yumurtaların büyümesi sağlanır. Kadının yumurta havuzundaki miktarla kıyaslanınca, tedavi sırasında toplanan yumurta sayısı önemsizdir. Kısacası,  Tüp Bebek tedavisi kadının yumurta sayısını olumsuz etkilemez.

 • İlk Tüp Bebek uygulamasında gebelik olmazmış, doğru mu ?

  İlk uygulamada gebelik elde edilip, canlı doğumla bebeğine kavuşan çift sayısı azımsanmayacak fazladır. İlk denemede gebelik olmaması durumunda, sonraki denemelerde ilk tedaviye verilen cevap dikkate alınarak yapılan planlama ile şansın artacağı bilinmelidir.

 • Tedavi esnasında kahve içilebilir mi?

  Tüp Bebek tedavisi esnasında ve gebelikte abartmadan, sınırlı miktarda kahve içilebilir. Günlük kafein miktarı 150-200 mg sınırını geçmeyecek şekilde kahve içilebilir. Bir fincan Türk kahvesi 60mg, bir kupa filtre kahve 180-200 mg kafein içermektedir.

 • Tedavi sırasında özel bir beslenme planı yapılmalı mıdır?

  Vücut ağırlığının normal olması, obezite durumunda kalori kısıtlaması yapılarak tedaviye başlanması şansı artırır. Tedavi başarısını arttıracak özel bir besin yoktur. Akdeniz tipi beslenme,

 • Tedavi esnasında cinsel ilişkide bulunulabilir mi?

  Tedavi başlangıcında normal cinsel hayat devam edebilir. Yumurta toplama işlemine yakın dönemde ve sonrasında, cinsel hayata ara verilmesi önerilir. Embriyo transferi sonrası taze ve donmuş sikluslarda çoğul gebelik ihtimali nedeniyle cinsel ilişkiden kaçınmak veya korunmak uygundur. Özellikle ailede tek gen hastalığı veya translokasyon bulunan çiftlerde, PGT-M ve PGT-SR ile sağlıklı embriyo transferi yapılan durumlarda, doğal gebeliğinde gerçekleşme ihtimali ve riskleri nedeniyle dikkat edilmelidir.

 • PGT yapılmış normal bir embriyo transferine rağmen gebe kalamama ihtimali var mıdır?

  Genetik inceleme (PGT-A) yapılarak transfer edilen embriyoların tutma şansi %60-70’dir. PGT yapılan kromozom sayısı normal embriyoların tutunma şansı %100 değildir.   PGT ile normal bulunan embriyo transferlerinde düşük ihtimali anlamlı olarak azalır. Hastanın genel özellikleri ve durumu, gebeliğin gerçekleşmediği durumlarda yeniden gözden geçirilmelidir.

 • Transfer edilen embriyonun 5.gün embriyosu ( Blast )  olması mutlaka şart mıdır?

  İyi kalite blast (5. gün) embriyo transferi tercih edilmekle birlikte, embriyo sayı ve gelişimi, hastanın yaşı ve rezervi dikkate alınarak 2. ve 7. güne kadar embriyo transferi ile gebelik mümkündür. Embriyonun 5. güne kadar izlenmesi, yeterli sayıda embriyo olduğu takdirde en iyiyi seçme imkanını sağlayabileceği gibi çoğul gebelik ihtimalini de azaltacaktır. Ancak 2,3,4,6 hatta 7. günlerde yapılıp sağlıklı devam eden gebelikler mümkün olmaktadır.