Tüp Bebeğe Giderken


Bilinmesi Gerekenler

Doğal Yoldan Gebe Kalamayan Kadınlarda Değerlendirme Nasıl Yapılır? Neden Önemlidir?

Doğal yollardan gebelik olmadığında çiftlerin değerlendirilmesi, sorun tespit edildikten sonra tedaviye başlamak, başarıya giden yoldaki en önemli adımdır. Bazen çok basit bir tedavi ile sorun çözülürken, hiç sorun yokmuş gibi görünüp, tüm testleri normal bulunan çiftlerde nadirde olsa, çok ciddi, yumurta, sperm ve embriyo gelişimini etkileyen genetik kaynaklı problemler görülebilmektedir. Bu nedenle başlangıçta çiftleri iyi ve doğru değerlendirmek çok önemlidir.

Bir yıl korunmasız cinsel ilişkiye rağmen gebe kalamayan çiftler gebe kalmaya engel sorunlar yönünden araştırılmalıdır.

Jinekolojik muayene ile başlayan süreçte kadının rahim ve yumurtalıklarının durumu, yumurta rezervi, yumurtlama durumu belirlenerek sürece başlanır.

Bu değerlendirme yapılırken ultrasonografi ve hormon analizleri (AMH, FSH, Estradiol, Progesteron, Prolaktin ) bakılır. Hastanın hormonal durumunu etkilediği düşünülen durumlar varsa, Tiroid hormonları (TSH, fT4), kıllanma, saç dökülmesi gibi ilave sorunlar varsa; Testosteron, DHEA-SO4, 17 OH progesteron, gerekirse kortizol vb detaylı analizlerle değerlendirilir.

Adetin bitimindeki birkaç gün içinde yapılan HSG (İlaçlı rahim filmi) yumurta ve spermin buluştuğu yer olan tüpün açık olup olmadığını ve rahimin içinde gebeliğin devam etmesine engel olan, yapışıklık, perde, polip, myom veya doğuştan şekil bozukluğu gibi sorunların teşhisini sağlar

Erkekler için sperm analizi yapılarak, gerekirse detaylı inceleme ve androloji muayenesi yapılır.